Mobilizasyon, şantiyede kurulum seferberliğidir. Bu terim, binanın kendisi dışında şantiyede olan her şeyi kapsamaktadır. Bina yapımında vinç olarak kullanılabilecek çeşitli aletler vardır. Modern inşaatın hızla tamamlanması için hepsi çok önemlidir. Mobilizasyon sayesinde şantiyede ihtiyaç duyulan tüm malzeme ve aletler kısa sürede kurulabilir ve toplanabilir.

Mobilizasyon bir diğer anlamda şantiyenin kurulması demektir. Şantiyeler, inşa edildikten sonra kurulup kaldırılabilen yapılardır. Şantiyeye monte edilen bazı yardımcılar ile inşaat süreçleri çok daha hızlı tamamlanabilmektedir. Bu nedenle mobilizasyon inşaatın en önemli aşamalarından biridir.
Mobilizasyon aşamasının başlayabilmesi için öncelikle burada yapılan resmi inşaatla ilgili tüm bilgilerin elde edilmesi gerekiyor. İnşaat için gerekli tüm teklifler verilmeli ve sigorta işlemleri resmileştirilmelidir. İnşaatın resmi olarak başlamasıyla birlikte mobilizasyon da yapılıyor.
Öncelikle işçiler seferberlik için gerekli malzemeleri getirir ve ardından mobilizasyon başlar, tüm inşaat araçları kurulur. Bu inşaat araçları aşağılayıcı. Bu nedenle nakliye ve kurulum kolaydır.